Топлообменник за басейн – как да направите оптимален избор за Вашите нужди
21. 02. 2025
Едно от най-честите приложения на топлообменниците са басейните. Почти всички басейни по света имат междинно звено от компоненти, което отговаря за предварителното загряване на водата вътре и осигурява по-дълъг живот на източника на топлина. Трябва да се има предвид обаче, че съставът на водата съдържа различни химикали за защита или подобряване на човешкото здраве. Ето защо е изключително важно да изберете правилния материал, тип и схема на топлообменната технология, които да осигурят на системата устойчивост и безпроблемна работа през годините. Въпреки това много от проектантите и инвеститорите на басейни се доверяват на стандартно решение, което не винаги е оптимално.
И така, ето как да изберете най-подходящия топлообменник за Вашия басейн:
Състав на водата
Основните проблеми възникват, тъй като съставът на водата е различен във всеки басейн, а проектантите и/или собствениците не винаги са наясно каква точно ще бъде сместа от химикали и хлориди в конкретния случай. Така например обичайно подходящият напълно заварен топлообменник от AISI 316L е неприложим, ако се използва солена вода.
Материали
Различните материали, от които се изработват топлообменниците, дават различни възможности на проектанти, инвеститори и монтажници. Трябва да се внимава особено с топлообменните плочи, произведени с медно спояване. Те са изключително уязвими и възможността от изтичане или неизправност на системата се увеличава всеки път, когато се използват.
Видове топлообменници/Обхват
Hexonic притежава едно от най-богатите портфолиа на пазара, което означава, че можем да предложим топлообменник за почти всеки басейн.
Структурата на различните типове топлообменници дава възможност за покриване на разнообразни нужди – от малки басейни в частни къщи до най-големите СПА комплекси. Топлообменниците, които се произвеждат, могат да бъдат: кожухотръбни, пластинчати запоени от неръждаема стомана и пластинчати и рамкови топлообменници. Те могат да покриват разнообразни диапазони на капацитет, като максималният капацитет зависи от предвиденото пространство. Продуктите могат да се монтират паралелно или последователно, когато собственикът се нуждае от по-малки температурни разлики.
Серия B
Това са най-разпространените топлообменници от портфолиото ни. Използват се в стандартни случаи, когато е необходимо надеждно решение с малки падове на налягане. Подходящ е за приложения с ниско съдържание на хлориди и сулфати (до 150 mg/l).
Серия REV
Топлообменниците REV са предназначени за случаи, когато трябва да се постигне определена температурна разлика – най-често при термопомпени и соларни системи. Разликата със серията B е в това, че моделът REV е многопроходен, което дава по-добри термодинамични свойства, но спадовете на налягането се увеличават.
Топлообменниците REV се произвеждат в две версии – от неръждаема стомана и от титан за приложения със солена вода.
Серия TI
Гофрираните тръби на този модел дават възможност за ниски падове на налягане и оптимизирана топлопреносна площ. Едно от най-често срещаните приложения е интегрирането им в инсталации с гореща вода.
Серия EVO
Гамата EVO е съставена кожухотръбни топлообменници с керамичен тръбен сноп, който може да се демонтира и почисти, когато е необходимо. Керамиката е сред най-устойчивите материали за приложения с басейни.
EVO могат да бъдат произведени с вградена помпа и контролер със сензори, отговарящи за контролиране на температурата на водата.
Серия F
Пластинчатите и рамковите топлообменници са най-гъвкавото решение за подгряване на басейни и спа комплекси. Различните видове материали, плочи и размери правят възможна интеграция във всички приложения, разгледани до тук.
Моделите F могат да бъдат произведени от карбонови и неръждаеми стоманени рамки; плочите – от AISI 304, AISI 316 и титан; уплътненията – от EPDM, NBR или VITON; връзките – от EPDM, NBR, AISI 316, титан и при необходимост хигиенични по DIN11851.
Когато правилният тип топлообменник е ясен, следва определянето на термодинамичните параметри. Необходимият капацитет трябва да се изчисли в зависимост от различни видове загуби, от изпарение, топлопредаване през стените, излъчване през деня/нощта, конвекция. Други важни параметри са минималната работна околна температура и разбира се, температурата вътре в басейна, което определя температурната точка, до която трябва да се загрее предварително средата.
Обикновено спадовете на налягането са подценяван параметър. Повечето захранващи тръби на басейните са от полиетилен или друг полимерен материал, устойчив на химикали. И тъй като те не издържат на високи налягания, помпите се настройват да поддържат по-ниско такова. Ето защо проектантите и монтажниците трябва да бъдат внимателни при избора на правилния тип топлообменник – той трябва е съобразен с максимално допустимия спад на налягането.
Ние, от Hexonic, обръщаме специално внимание на избора на топлообменник от страна на нашите клиенти, така че и проектанти, и монтажници, и инвеститори да бъдат доволни от крайния резултат.